Zpět

Kde se vzaly etikety?

Přidáno: 16. 9. 2021 20:30:00 Počet shlédnutí: 21

16 Září 2021

Kde se vzaly etikety?

Kde se vzaly etikety? Jejich historie a význam

Uvažovali jste někdy nad tím, že bez etiket by všechno bylo mnohem složitější? Jak vlastně tak malá věc dokáže divy a ulehčit život? Také jste někdy vzali v potaz, že důmyslně vyrobená etiketa může zaujmout potenciálního zákazníka a přesvědčit jej ke koupi?

Bez etiket by vlastně fungování ve světě obchodu nebylo prakticky možné. Nákup, prodej a s tím související reklama spočívají právě na vizuálním provedení obalu výrobku. Etikety tu s námi nebyly vždy, avšak první náznak štítkování věcí se v určité podobě objevil již ve starověku.

Etikety ve formátech, jaké známe dnes, jsou tak produktem moderní doby. Historie označování věcí se datuje do roku kolem 6 000 př. n. l., kdy Sumerové a Egypťané válečkovou pečetí označovali amfory, aby bylo zřejmé, co se nachází uvnitř. Další pokrok zažil svět etiket až v roce 1451, kdy Johann Gutenberg představil svůj knihtisk, čímž bylo možné rozmnožovat písemnosti, a tedy i štítky k označování zboží.

První etikety jako takové však přišly na svět až v 17. století a jejich primárním účelem v tehdejší době bylo rozlišení lahviček s léky. Takto se etikety využívaly až do 18. století, kdy se jejich užití rozšířilo o označení lahví s vínem.

Tyto štítky, byť byly co do vzhledu jednoduché, byly velmi pracně vyráběny. Každá etiketa byla vytvořena na dřevěném lisu a na produkt pak přilepena lepidlem. Až v roce 1798 přišla revoluce ve výrobě etiket, za kterou stojí dva vynálezy – stroj na výrobu papíru a princip litografie (neboli též kamenotisk).

K dalšímu vývoji došlo až v druhé polovině 19. století, kdy se etikety začaly barevně tisknout. To byl skutečně velký pokrok kupředu, neboť do té doby se ručně malované etikety používaly pouze pro luxusní obchodní artikly. Důvodem, proč se výrobci a prodejci zaměřili i na označení, bylo uvědomění, že etikety jsou to, co ve výsledku zaujme zákazníka a prodá zboží.

Za významný milník v historii etiket lze považovat rok 1935, kdy byla v USA představena samolepicí etiketa a v 70. letech 20. století spatřila světlo světa první inteligentní etiketa (tj. etiketa, která má v sobě zabudované technologické prvky).

Vývoj etiket doznal napříč historií lidstva velkých změn, a i když se jedná o malou část výrobku, stojí na takových štítcích celosvětový obchod. Ne nadarmo se říká, že prodává hlavně obal. A etiketa je přece součástí obalu.

I my se snažíme zanechat stopu ve výrobě etiket. Pokud hledáte spolehlivého dodavatele, jste na správném místě. Vyrábíme etikety a pomůžeme vám označit vaše zboží, krabice, zkrátka cokoliv, kde objevíte potřebu rozlišit jeden produkt od druhého nebo prodat zboží zákazníkovi. Na našich internetových stránkách naleznete velké množství zboží – od archových samolepicích etiket, etiket v roli, až po nezbytné papírové sáčky a lepicí pásky.

Přihlášení

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací